Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Historia szkoły

Szkoła nasza jest miejscem szczególnym, tu zdobyło wiedzę i nauczyło się patriotyzmu kilkanaście pokoleń mieszkańców Piaszczyny i okolic.

Dyrektorami szkoły byli:

  • Władysław Wolicki (1946 – 1972)
  • Stanisław Herba (1972 – 1973)
  • Bronisława Tandecka (1973 – 1985)
  • Stanisław Herba (1985 – 2002)
  • Halina Gierszewska (2002 – 2006)
  • p.o. Alina Kossak Główczewska (2006 – 2007)
  • p.o. Grzegorz Pelowski (2007 – 2009)
  • Barbara Ilkiewicz (2009-2020)
  • Krystyna Gołuńska (od 2020)

Historia szkoły sięga końca XIX wieku, kiedy to Wilhelm Kautz stał na czele wioski. Za jego sprawą rozbudowano starą chatę i powstała w ten sposób Szkoła w Piaszczynie. Nauka szkolna trwała już od 1780 roku, niemniej nowa szkoła pozwoliła na rozszerzenie działalności edukacyjnej. Na przełomie wieków chodziło do niej osiemdziesięciu jeden uczniów i pracowało dwoje nauczycieli.

Z dokumentów odnalezionych w szkole wynika, że w 1947 roku wieś nazywała się Czësto  Wòda. W dokumentach datowanych na rok 1948 miejscowość nosi już nazwę Piaszczyna.  Do dziś wieś ta jedną z nielicznych w okolicach miastka miejscowością z autochtoniczną ludnością kaszubską.

Szkoła składa się z dwóch części połączonych łącznikiem. Stara część istniała jeszcze przed wojną, natomiast nowa została oddana do użytku w drugiej połowie lat sześdziesiatych.

Przez wiele długich lat, począwszy od lat 60-tych ubiegłego wieku szkoła szczyciła się doskonałym zespołem muzyczno – wokalnym, prowadzonym przez p. Henryka Wegnera. Zespół ten  był artystyczną wizytówką szkoły. Brał udział w festiwalach i przeglądach, ale przede wszystkim zdobywał serca własnej, szkolnej publiczności. Uczniowie należący do zespołu kilkakrotnie odwiedzili różne miasta w byłym NRD w ramach polsko – niemieckiej wymiany młodzieży.

W tym samym czasie działał  również Szkolny Klub Sportowy. Zajęcia prowadzone najpierw przez p. Henryka Wegnera, a później przez p. Marka Kruszewskiego podnosiły poziom sprawności fizycznej oraz były alternatywą do spędzania w aktywny sposób wolnego czasu. Dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia wyjeżdżała na kolonie i turnusy sportowe. Wszystko to przełożyło się na zdobycie przez uczniów naszej szkoły licznych pucharów i medali.

Z lat 80-tych na uwagę zasługuje działalność mieszkańców wsi i okolic, którzy w czynie społecznym wybudowali łącznik  – budynek łączący obie części szkoły. W prywatnym posiadaniu ówczesnego dyrektora szkoły – p. Stanisława Herby jest zeszyt, w którym rozpisane są dokładnie godziny poświęcone tej pracy przez poszczególne osoby. W 1988 roku w szkole powstał również ciepłociąg.

W czasie swojej długoletniej działalności szkoła wypracowała własne tradycje i swój własny ceremoniał. W roku 2005  otrzymała Certyfikat Jakości Pracy Szkoły w zakresie standardu „Atmosfera szkoły prowadzi do dobrych relacji w środowisku szkolnym” nadany przez Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Od 2007r. uczniowie korzystają z nowoczesnej pracowni komputerowej ze stałym dostępem do Internetu. We wrześniu 2011r. ze środków unijnych „Radosna szkoła” została wyposażona sala gier i zabaw, natomiast w roku szkolnym 2011/2012 oraz 2012/2013 uczniowie klas młodszych uczęszczali na zajęcia pozalekcyjne w ramach unijnego projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania klas I-III szkół podstawowych w gminie Miastko”.

01 września 2011r. w szkole powstał oddział przedszkolny wprowadzający edukację już od najmłodszych lat, natomiast od roku 2013/2014 uczniowie od pierwszej już klasy uczą się języka kaszubskiego.

Ważną datą w historii naszej szkoły jest 27 września 2012r. W tym dniu nasza szkoła przyjęła imię Hieronima Derdowskiego – kaszubskiego pisarza i poety. Wydarzenie to było ukoronowaniem długotrwałej pracy dyrektora, nauczycieli, uczniów i rodziców. Wzbogaciło również tradycję naszej szkoły – od tego dnia obchodzimy w szkole Dzień Kaszubski i Święto Patrona.

Na przełomie lat 2017/2018 wykonano termomodernizacji szkoły czyli wymieniono drewniane okna na plastikowe, wymieniono instalację CO, ocieplono i położono nowa elewację zewnętrzną na wszystkich budynkach szkoły. Dzięki temu szkoła zyskała nowy wizerunek zewnętrzny jako jedna całość oraz wyrównała się temperatura we wszystkich pomieszczeniach budynku.

W latach 2017/2018 w szkole odbywały się różnorodne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego ,,Warsztaty EDUKO – podniesienie jakości kształcenia szkół podstawowych i gimnazjalnych w Gminie Miastko''.

Od marca 2021 r. uczniowie korzystają z nowoczesnej pracowni komputerowej ze stałym dostępem do Internetu i serwerem. Od października tego roku zostały wyposażone dwie pracownie przyrodnicze ze środków finansowych z rezerwy oświatowej.

W roku 2021 i 2022 szkoła uzyskała wsparcie finansowe na zakup pomocy dydaktycznych w ramach Rządowego programu „Aktywna Tablica”. W tych latach zakupiła również nowości wydawnicze w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dla szkoły i przedszkola, w tym dla przedszkola dwukrotnie.

W 2022 roku szkoła wzięła udział w projekcie „Laboratoria Przyszłości”, w ramach którego doposażyliśmy 4 sale szkolne w pomoce dydaktyczne.

Atutem naszej szkoły jest nowoczesna baza i wysoko wykwalifikowana kadra. Kładziemy nacisk  na kształcenie językowe, informatyczne, sportowe. Stawiamy na wszechstronny rozwój zainteresowań uczniów. Dlatego też dysponujemy szeroką ofertą zajęć pozalekcyjnych dla uczniów. Efektem pracy szkoły jest udział naszych uczniów w wielu konkursach i zawodach sportowych. Szkoła jest również organizatorem wielu imprez i uroczystości  środowiskowych związanych zarówno z życiem szkolnym jak i świętami państwowymi. Na szczególną uwagę wśród nich zasługuje festyn  rodzinny, który na stałe wszedł do kalendarza uroczystości szkolnych. Sukcesem naszej szkoły jest również fakt, że coraz częściej swą pracą wspierają nas rodzice.

Data dodania: 2024-02-02 16:29:57
Data edycji: 2024-03-12 13:40:53
Ilość wyświetleń: 72

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Motto
naszej
szkoły

“NIE ROSNĄ SIŁY, KTÓRYM NIE STAWIA SIĘ ZADAŃ”

Bogdan Suchodolski
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej